Za mlody tlumacz

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach z młodych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż znalezienie najlepszego, najmocniejszego i najpiękniejszego cenowo tłumacza stanowi wysoce skomplikowane.

Wszystko za sytuacją tego, iż ofert powiązanych z tłumaczeniem - lub to tekstów, czy to uwadze ustnych - jest całe mnóstwo, przy czym dużo spośród nich nie jest godna naszej uwagi. Załóżmy zatem, że celem swego pragnienia jest tłumacz angielskiego w Stolicy. W jaki metoda możemy go odkryć? Gdy nie "nadziać się" na złą jakościowo i czasowo ofertę, a przede wszystkim jak uniknąć straty klimatu i pieniędzy? O tym całym postaramy się powiedzieć w niniejszym artykule.

Rzeczą krytyczną w szukaniu odpowiedniego tłumacza jest stan oferty prezentowanej w Internecie. Z głowy powinniśmy odrzucić wszystkie aktualne możliwości, których zawartość została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy jakiejkolwiek innej, potrafi napisać o sobie nieco dużo - także wtedy w takiej sytuacji, by zachęcić potencjalnego nabywcy do wykorzystania spośród jego pomocy. Ważne istnieje to, aby wprowadzona przez tłumacza możliwość była świadoma i zwięzła, jednak z ostatnią zwięzłością nie możemy śmieć. Swoją uwagę powinniśmy skupić na tłumaczach, jacy z głowy mówią, w których tematykach czują się najlepiej - w szczególności, jeżeli chcemy przetłumaczyć nie głupi referat do grupy czy na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który musi od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo może być przetłumaczone niedokładnie przez osobę niepoznaną w problemie, a więc warto znaleźć taką, która będzie wiedziała, o co szuka). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Innym istotnym tematem jest czasowość tłumacza - ważne jest, by oddał on nam tłumaczenie w parę dni. Często można spotkać się z tłumaczami, którzy w naszej możliwości nie wspominają nic na materiał czasu realizacji. Błędem byłoby czerpanie z ich pomocy (chyba, że dowiemy się obok nich osobiście, kiedy otrzymamy dzieło). Jeśli zależy nam na czasie dodatkowo nie zależy nam się słuchać wymówek dotyczących albo to dolegliwości, czy i złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w człowieka zaufanego. Tutaj używamy do wszystkiego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, iż jej twórca włożył wiele czasu w jej ugotowanie możemy korzystać gwarancja, że zależy mu na indywidualnych użytkownikach.